Latgale.LV
 
Ūtardīne, 2019. gods 22. janvars
LATGALĪŠU  KULTURYS  GAZETA
Lopys veiduotuoju kontakti:
lakuga@latgale.lv
26393531
Projektu "Latgalīšu kulturys gazeta (LaKuGa.LV)" atbolsta:
Volūda
Jaunuokuos viests
Es, lasītājs latgaļu valodā, savā rakstā atsaukšos uz grāmatu "Vasals! Latgaliešu valodas mācība. 2003." Grāmatas autori norāda, ka viņi savā grāmatā lietojuši Pītera Stroda pareizrakstību. Tai pašā lpp.grāmatas autori raksta: ”Laba ir tāda rakstība, kas patiesi atspoguļo runāto, un visvieglāk mācīties ir tādu pareizrakstību, kur katrai skaņai alfabētā ir savs burts.” Zelta vārdi. Tāda rakstība ir gan latviešu, gan krievu valodai. Taču ne P.Strods, ne vēlākie valodnieki, ne paši grāmatas autori neuzņēma kursu uz šādu rakstību. Lai tādu rakstību panāktu latgaļu valodai bija jāievieš savs alfabēts, taču latgaļu rakstu valoda izrādījās iesprostota latviešu valodas alfabēta robežās. Bet latviešu valodas alfabēts ir pārāk trūcīgs, lai uzrakstītu visus latgaļu valodas vārdus tā, kā tos izrunā.
Volūda
17. majs beja lela dīna Latgolys viesturē – Rēzeknē apsprīde Latgalīšu pareizraksteibys nūsacejumus, kurūs izstruodovuse Tīslītu ministrejis Vaļsts volūdys centra Latgalīšu raksteibys apakškomiseja, par oficialim pījiems Vaļsts volūdys centrs. “Myusu pīduovuotajūs latgalīšu pareizraksteibys nūsacejumūs vysi jaunynuojumi ir preciziejumi, kū beja īplanovuse jau P. Stroda vadeituo komiseja,” apsprīsšonā atguodynova Anna Stafecka.
Doba
Vysaidu augu nūsaukumi kotrā nakodificietā volūdā puorsteidz ar sovu pasaukšonu daudzveideibu. Par tū itamā nalelajā rokstā.
Ari pīmynāts vīns latgalīšu folklorys fakts, kuru daudzi folkloristi nazyn par kū ignorej, tys ir, ka latgalīšim beja divu, kruši vīns nu ūtra nūškiertu, tautys dzīduotu (a može i izdūmuotu) dzīšmu tipi - Dīva dzīsmis i kuorklineicys.
Nūtikšonu kaleņders
© 2007 Latgolys Studentu centrs
Izstruoduoja - SIA "Info"